Dzisiejsze spotkanie w ramach programu Cała Polska czyta dzieciom poświecone było bardzo ważnej tematyce: przypomnieniu bohaterskich postaw ludzi w czasie II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. Związane było z kampanią BohaterON, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocja historii Polski XX wieku.
My dziś również włączamy się w cel tej kampanii – przypominamy Powstanie Warszawskie i bohaterskie czyny dorosłych i dzieci.
„Niezwykła piosenka”, bo taka nazwę miały dzisiejsze zajęcia osnute na podstawie opowiadania Magdaleny Górskiej, uświadomiły uczestnikom, że każdy na swój sposób może pomagać w czasie pokoju i wojny, tak, jak czynili młodzi bohaterowie, którzy odnaleźli sposób na walkę z okupacyjną rzeczywistością, tworząc piosenkę dla Powstańców. Opowieść osadzona w realiach Powstania Warszawskiego pokazuje siłę przyjaźni i nadziei w trudnych czasach.
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak mógł wyglądać uczestnik Powstania Warszawskiego i jakie funkcje w powstaniu pełniły dzieci i młodzież.
Na zakończenie uczniowie wykonali biało-czerwone opaski powstańcze z symbolem Polski Walczącej.
Dzisiejsze spotkanie niesie ze sobą ważny przekaz, potrzebny współczesnym dzieciom:
trudnymi sprawami świata dorosłych powinni się zajmować dorośli, nie dzieci; każdy, niezależnie od wieku, może czynić dobro, dzieci mogą pomagać dorosłym zgodnie z tym, co potrafią i na co są gotowe; przyjaźń, miłość – to najcenniejsze, co można mieć.
Bożena Kowalewska, Sławomira Sroczyńska, Anna Wójtowicz