Świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791r.

W nastrój narodowego święta Polaków wprowadziła nas akademia okolicznościowa poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Społeczność szkolna, jak przed wiekami mieszkańcy stolicy, przybyła, by świętować uroczysty moment wprowadzenia postępowych reform, których moc ustawodawczą gwarantował w swym majestacie ostatni król Polski – Stanisław August Poniatowski. Tło wydarzeń tamtejszych dni przybliżyli uczniowie Branżowej Szkoły Zawodowej. Komentarz oparty na  realiach epoki stanisławowskiej, niczym w pigułce historycznej, uświadomił zagrożenia dla kraju osłabionego wojnami i prywatą szlachty oraz motyw zdradzieckiej postawy magnatów. Aby ukazać, jak nieocenioną rolę odegrali zwolennicy króla w uchwalaniu pierwszej w Europie a drugiej na świecie konstytucji, uczniowie klas: VIa, VIIa, VIIIb przypomnieli sylwetki polskich patriotów, prezentując ich portrety.

Jednak w prawdziwie podniosły nastrój w ośrodku politycznej mobilizacji Polaków, jakim niewątpliwie była Warszawa u schyłku XVIII wieku, wprowadziła zgromadzonych inscenizacja oparta na scenkach rodzajowych, rodem z 3 maja 1791roku. Nie zabrakło emocji wyrażonych gestem i słowem: „Wiwat Konstytucja!”, „Wiwat Stanisław August Poniatowski, z bożej łaski król Polski, wielki książę Litwy!”, „Wiwat Król nasz kochany! Wiwat Sejm! Wiwat Ustawa!” Werblista potęgował atmosferę patriotycznego uniesienia wśród mieszczan, marszałka, króla i jego zwolenników, co udzieliło się również publiczności, która z zapartym tchem śledziła bieg wydarzeń narodowej rangi. Oprawa muzyczna: hymn „Mazurek Dąbrowskiego”, „Polska flaga”, „Mazurek Trzeciego Maja”, „Ojczyzna nasza”, „Żeby Polska…” doskonale korespondowały z projektem „Szkoły Wiernej Dziedzictwu”.

Jak przystało na scenerię w duchu poszanowania tradycji, nie zabrakło również choreografii, której najlepszym wyrazem jest taniec. A tu, przysłowiową wisienką na torcie, był Polonez Jagiełły w wykonaniu zespołu „Koperniczki”. Jak się pewnie domyślacie, brawom nie było końca, a i wzruszenia, zwłaszcza wśród rodziców i nauczycieli, nie zabrakło. A było ku temu wiele powodów.., tych radosnych i smutnych. Fragment utworu„ Du hast” ( zespołu Rammstein) odzwierciedlał tragedię narodu polskiego, który wiernie zobrazowały aktorki sceną rozdzierania szat symbolizujących trzech zaborców: Rosję, Prusy, Austrię. Ten pełen dramaturgii moment poruszył serca i wyobraźnię nawet mniej uświadomionych historycznie, a przekaz był jeden: „Bądźmy zgodni i czujni, oby to się nigdy nie powtórzyło…”

O tym, co to jest patriotyzm i kim powinniśmy być przekonywali najmłodsi  „Piosenką młodego patrioty”, porywając do śpiewu wszystkich przybyłych. W tak radosnej atmosferze, w poczuciu narodowej tożsamości- bycia Polakiem/Polką, zakończyliśmy majowe świętowanie.

Wszystkim Osobom: Dyrekcji, Rodzicom, Społeczności szkolno-uczniowskiej, Kolegom i Koleżankom zaangażowanym w organizację i przebieg tego jakże doniosłego święta, serdecznie dziękujemy!

Słowa wdzięczności kierujemy do Pracowników Teatru Dramatycznego w Elblągu za możliwość wypożyczenia strojów, które znacząco uatrakcyjniły akademię, przenosząc scenerię do wieku XVIII.

Organizatorzy

Komentarze są wyłączone.