Zwiedzamy Gdański Teatr Szekspira, a inaczej: realizacji projektu teatralnego ciąg dalszy

Dzień 20 lutego okazał się dla uczniów realizujących projekt pn. „Teatr bawi, uczy i rozwija” wyjątkowo ciekawy. Udaliśmy się do jedynego na świecie teatru z dachem otwieranym w zaledwie 3 minuty! Budynek, uznawany za jedno z największych dzieł architektury ostatnich lat, powstał jako współczesny teatr elżbietański w Gdańsku w 2014r. Jego drewniane wnętrze przenosi widzów do czasów Szekspira, z którym udało nam się porozmawiać podczas warsztatów teatralnych…

Na czym polega teatr szekspirowski?

Tego mogli się dowiedzieć uczniowie klas: IV c, VI a, VII a, VII b podczas wycieczki do Gdańska. Zgłębianie tajników gry aktorskiej w toku zwiedzania obiektu teatralnego przebiegało pod czujnym okiem przewodnika – pani Katarzyny, co dodatkowo wzbudzało ciekawość poznawczą i zainteresowanie teatrem tu i teraz. Pełni wrażeń poznawaliśmy przeznaczenie kolejnych pomieszczeń, a w niemałe zdumienie wprawiła nas ruchoma scena. Wszystko to nic w porównaniu z testem szczupłości, któremu każdy musiał sprostać, przechodząc przez wąską wnękę pomiędzy murami budynku. Uff, udało się nawet tym, pełnym uzasadnionych obaw…

Nawiązując do złotego wieku kultury angielskiej uczniowie dowiedzieli się, że teatr elżbietański nie posiadał dekoracji scenicznych, gustowano w kosztownych strojach aktorów, od których wymagano nienagannej dykcji popartej odpowiednią gestykulacją. Aktorzy, cieszący się dużym uznaniem publiczności, odgrywali swe role w zespołach składających się z dwóch do trzech osób.

Unikalna na skalę światową budowla z otwieranym nad widownią dachem oraz oryginalnym audytorium zrobiły na uczniach nie lada wrażenie, stąd też pytań do pani przewodnik było bez liku. Dzisiaj już wiemy, że w bogatym repertuarze teatralnym grane są dramaty samego mistrza i spektakle w ramach Festiwalu Szekspirowskiego. Wśród osób określanych mianem Patrona Teatru wymienić należy, m. in. brytyjską parę książęcą- Williama i Kate, reżysera Andrzeja Wajdę, poetę Stanisława Barańczaka, pisarza Gűntera Grassa, czy wreszcie obecnego króla Wielkiej Brytanii- Karola III.

Teatr Szekspirowski w Gdańsku autorstwa Renato Rizziego to magiczne miejsce, jedyne takie w naszym kraju, którego nie sposób było nie obejrzeć.
Porozmawiać z Szekspirem, a najlepiej obejrzeć jakiś spektakl w teatrze z otwieranym dachem, to nasze kolejne teatralne wyzwanie.

O tym, że warto, przekonał nas Manifest Artystyczny Teatru Wielu Możliwości.

~1~  
Jesteśmy teatrem dwóch czasów. Czerpiemy z tradycji i historii oraz kreujemy teraźniejszość i przyszłość.

~2~
Komentujemy współczesny świat, inspirując się twórczością Szekspira, odczarowujemy mit Szekspira elitarnego. Jesteśmy przestrzenią spotkania sacrum i profanum – tak jak w czasach teatru elżbietańskiego.

~3~
Wierzymy w kulturę dialogu – z widzem, partnerami teatru, biznesem. Słuchamy naszych widzów i reagujemy na ich potrzeby, ale też kreujemy nowe.

~4~
Prezentujemy najciekawsze wydarzenia z Polski i ze świata, najwyższej jakości. Inspirujemy i wspieramy nowe adaptacje.

~5~
Wyznaczamy kierunki w edukacji kulturalnej, stajemy się najlepszym w Polsce centrum edukacji poprzez teatr.

~6~
Stawiamy na współpracę środowisk kultury, nauki i biznesu; wierzymy w społeczność lokalną.

~7~
Jesteśmy otwarci na wszystkie formy sztuki i komunikacji z widzem.

Opiekunowie:

Anna Góralska, Małgorzata Kliks, Magdalena Janiak, Aneta Latecka, Edyta Pardo

Komentarze są wyłączone.