Z wizytą w Kwidzynie, czyli poznajemy osobliwości Zamku- Muzeum

Akcja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Darmowy Listopad”, umożliwiająca bezpłatne zwiedzanie muzeów w kraju, skłoniła uczniów klas: IVc, VIa, VIIa, VIIb, VIIIc do poznania osobliwości Zamku w Kwidzynie, jako wielowiekowego obiektu zabytkowego wzorowanego na zamkach krzyżackich. Uczniowie dowiedzieli się, że od 2018 roku zespół zamkowo-katedralny posiada status pomnika historii. Ciekawostką jest fakt, że niegdyś obiekt ten pełnił funkcje sądu i więzienia, a w roku 1936 mieściła się tam siedziba hitlerowskiej szkoły. Po II wojnie światowej zamek został przejęty przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, obecnie zaś mieści się w nim Muzeum w Kwidzynie. Charakterystycznym elementem zamku jest największa na terenie dawnego państwa krzyżackiego wieża sanitarno-obronna – tzw. gdanisko, które mieliśmy niewątpliwą okazję obejrzeć.

Podczas zwiedzania obiektu największe wrażenie, zwłaszcza na chłopcach, zrobiły dwie ciężkie francuskie armaty polowe z okresu I wojny światowej, obecnie eksponowane na dziedzińcu zamkowym. Wielką atrakcją muzeum okazały się bogato frezowane stylizowane meble, pierwowzory narzędzi rolniczych i urządzeń gospodarstwa domowego, naczynia z gliny, szkła i porcelany.

Pani przewodnik po muzeum zaznajomiła uczniów z dawnymi zajęciami mieszkańców Kwidzyna i okolic. Wikliniarstwo, pszczelarstwo, rybołówstwo, myślistwo, uprawa roli, tkactwo, przędzenie nici przy użyciu kołowrotka to tylko wybrane spośród popularnych profesji ludzi trzech narodowości: Niemców, Polaków, Holendrów, jako że stanowili oni zlepek przedstawicieli różnych języków, religii, tradycji i kultur na przestrzeni wieków.

Niemałe zaciekawienie wzbudziło wśród uczniów zgłębianie tajemnic podziemnych, krętych korytarzy z eksponatami ptactwa oraz zwierząt, żyjących dawniej  i współcześnie, a zaprezentowanych w naturalnej scenerii świata roślinnego. Spotkanie twarzą w twarz z niedźwiedziem, żubrem, rysiem, dzikiem, wilkiem czy jenotem mogłoby okazać się dużo mniej ciekawe… Zatem, z wielkim zainteresowaniem przyglądaliśmy się przedstawicielom świata fauny, zwłaszcza że niektóre gatunki już całkowicie wymarły.

Przysłowiową wisienką na torcie były warsztaty, podczas których uczniowie pod czujnym okiem pani przewodnik- archeolog i etnograf w jednej osobie- wypełniali ilustracje konturowe zabytkowych mebli elementami dekoracyjnymi, jako wytworem własnej ekspresji plastycznej. Zajęcia te przeniosły dzieci i młodzież w świat zamierzchłych czasów dawnych pokoleń, ściśle korespondując z programem „Szkoły Wiernej Dziedzictwu”.

Opiekunowie:

Małgorzata Kliks, Magdalena Janiak, Aneta Latecka, Anna Góralska, Jakub Hryniewicz, Edyta Pardo

Komentarze są wyłączone.