Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń, którego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Niewątpliwie książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe przygody i emocje.
Tradycją naszego Ośrodka stało się wspólnie czytanie w bibliotece oraz w szkolnej świetlicy. Spotkania czytelnicze odbywają się także w klasach.
W tym roku poznaliśmy m.in. historię chłopca, który nie wie, jak poradzić sobie z uporczywym problemem. Im bardziej go unika, tym większy się on staje. „Co robisz z problemem?” autorstwa Kobiego Yamady uczy nas, że choć często od problemów uciekamy, to właśnie one nas zmieniają, rzucają wyzwania, kształtują i popychają naprzód. Dzięki nim odkrywamy, jak silni, odważni i zdolni jesteśmy.
Najmłodsi czytelnicy SOSW nr 1 sięgnęli po książeczkę zanurzoną w jesiennej stylistyce „Muminek i złoty liść”. Bajka błyskawicznie przeniosła ich do Doliny Muminków, gdzie wszyscy mieszkańcy szykowali się do Jesiennego Balu.
Zebrani w świetlicy uczniowie starali się znaleźć odpowiedzi na pytania, czy stołówka to dobre miejsce na mecz hokeja, jak zagrać na scenie kiszonego ogórka. No i właściwie do czego służy kotlet? Pomogła im w tym lektura książki Anity Głowińskiej, w której główny bohater – Kajetan – wraz ze swoimi kolegami roztrząsa nurtujące ich pytania.
Głośne czytanie jest niepowtarzalną okazją do budowania więzi między uczniami, jak i daje okazję do wspólnego spędzenia czasu. Wszystkim uczestnikom tegorocznej akcji czytelniczej serdecznie dziękujemy i zachęcamy do jak najczęstszego czytania w domowym zaciszu z najbliższymi, korzystając z księgozbioru naszej biblioteki.
Magdalena Janiak, Anna Wojtczak, Edyta Pardo