Obchody Światowego Dnia Muzeów nie mogły odbyć się bez naszego udziału. W ramach czynnego uczestnictwa w kulturze uczniowie klas: II a, IV a, IV b, V a, VI c, VII b, VII d udali się do Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu, by obejrzeć ciekawe eksponaty pochodzące z dwóch stanowisk archeologicznych: Starego Miasta i dawnej osady handlowej Truso.
Wizyta w rodzimym muzeum przybliżyła uczniom życie dawnych mieszkańców Elbląga. O codziennych zajęciach elblążan sprzed wieków dowiedzieliśmy się podczas pogadanki poglądowej nt. dawnych zawodów. A okazuje się, że było ich bez liku: guzikarz, bursztynnik, szewc, rybak, garncarz, rogownik, kramarz, bednarz, kołodziej, tkacz, kowal i wiele innych. Powrót do rzemiosł tradycyjnych w konfrontacji z obecną preorientacją zawodową uświadomił uczniom, jak bogaty jest wachlarz profesji zawodowych człowieka dawniej i współcześnie.
W żuławskim domu dzieci obejrzały ekspozycję etnograficzną prezentującą wyroby elbląskiego rzemiosła: meble, sprzęt, przybory kuchenne, naczynia, przedmioty codziennego użytku wykonane z ceramiki, metalu, drewna, skóry, bursztynu czy szkła. Niezapomniane wrażenie wywarły też na nas zabawki, będące niemymi świadkami dawnych epok. Sylwetki elblążan sprzed wieków, do złudzenia przypominające postacie ludzi w rzeczywistości, tylko w nieco odmiennym stroju, prezentowały ówczesne trendy w modzie oraz stan zamożności.
Wiele wrażeń dostarczyła również uczniom wystawa pn. „Elbląg – ziemia ujarzmiona. Między trzema gardzielami Wisły”, nawiązująca tematyką i aranżacją do wydarzeń okresu II wojny światowej. Wystawa wyposażona w najnowsze instalacje multimedialne uświadomiła dzieciom, jak ślady zamierzchłych czasów można współcześnie przedstawić, zachowując wierność przekazu. Setki zabytkowych obiektów oraz ich wyposażenie ujrzeliśmy w nowej, oryginalnej odsłonie. Zwiedzanie ulicami dawnego Elbląga okazało się źródłem niecodziennych wrażeń polisensorycznych, żywo oddziałujących na nasze zmysły. Owiany aurą tajemniczości efekt mroku i odgłosów nieznajomego pochodzenia potęgowały ciekawość poznawczą, zwłaszcza u co śmielszych i bardziej dociekliwych…
Podczas zwiedzania obiektów muzealnych uczniowie dowiedzieli się, że nad Jeziorem Drużno duńscy Wikingowie założyli faktorię handlową Truso, której znaczenie w wymianie handlowej na Bałtyku było nieocenione. Odnalezione przedmioty świadczą o rozległych kontaktach kupców elbląskich z wieloma ośrodkami dawnej Europy, a nawet z krajami arabskimi.
Uwieńczeniem lekcji muzealnej był wirtualny spacer, w którym uczestniczyli podopieczni pod czujnym okiem Pani Anny Wojtczak. Miejscem docelowym podróży w czasie i przestrzeni był dawny Zamek Królewski na Wawelu z siedzibą w Krakowie oraz Zamek w obecnej stolicy Polski – Warszawie. Wrażeniom zwiedzających nie było końca, tak w realu, jak i w przekazie on-line. Wizyty w muzeach okazały się nader ciekawą formą korelacji międzyprzedmiotowej.
Organizatorzy: E. Deja, A. Góralska, J. Hryniewicz, M. Janiak, M. Kliks, M. Komorska, A. Latecka, E. Pardo, A. Wojtczak