W kręgu rozmów o ekologii, a inaczej zgłębiamy tajemnice Wyspy Sobieszewskiej- „Halo, tu wyspa”

O wyjątkowych walorach przyrody Wyspy Sobieszewskiej, której przysłowiową wisienką na torcie są dwa rezerwaty: Ptasi Raj i Mewia Łacha, przekonali się uczniowie klas: IVa, Va, VIb, VIc, VIIb, VIIc, VIIIe, I BSI podczas wycieczki ekologicznej do Sobieszewa zorganizowanej przy współpracy z ODN.

Dzięki uprzejmości Pani Alicji Bielskiej- kierownik Stacji Ornitologicznej PAN poznaliśmy skrzydlatych przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej z sikorką, dudkiem, kawką, bąkiem, perkozem czy kormoranem w tle światła lornetek, dzięki  którym wszystko było jak na dłoni. Spacer wzdłuż ujścia Wisły Śmiałej przekonał nas, że rezerwat Ptasi Raj to ostoja ptactwa wodnego i błotnego, w którym królują kaczki, łabędzie, gęsi, mewy, rybitwy oraz mało przyjazne grono drapieżców z bielikiem, jastrzębiem, myszołowem czy sokołem na czele. Wędrówka ścieżką dydaktyczną z tablicami informacyjnymi, opatrzona komentarzem ornitologa, okazała się nieocenionym źródłem wiadomości nt. trybu życia, ptasich trików w codziennej walce o przetrwanie, czy zabawnych  rytuałów w okresie przedlęgowym. Wystawa eksponatów była nie lada wyzwaniem, jako że przyszło nam się zmierzyć z określaniem nazwy ptaków po ich wyglądzie. I tu z pomocą przyszła pani Alicja, która drogą pogadanki kształcącej docierała do naszych głów i wyobraźni. Bez trudu ustaliliśmy, że cwaniarą, która podrzuca innym własne jajka, jest dobrze wszystkim znana kukułka,        zaś dzięcioł- określany mianem lekarza drzew, stuka w pień w poszukiwaniu żony, by wiosną zwabić samicę. W ramach ciekawostek dowiedzieliśmy się, że w rankingu najpiękniej śpiewających ptaków prym wiodą kosy i zięby. W dyskusji nad rolą ptaków w ekosystemie, opinia ornitologa, w osobie pani Alicji, okazała się zdecydowanie przyjazna szpakom, które są najskuteczniejszymi pogromcami szkodników przyrody ożywionej.

Uwieńczeniem zajęć był film edukacyjny poświęcony osobliwościom Ziemi Sobieszewskiej jako pasma Mierzei Wiślanej oraz zajęciom miejscowej ludności dawniej i teraz. Bogatsi o nowe wiadomości o sąsiadach zza Wisły udaliśmy się na słodkie co nieco, by utrwalić wspomnienie lata smakiem lodów i zapachem gofrów.

Opiekunowie: M. Banach, A. Teklińska, M. Kliks, A Latecka, E. Pardo, T. Lorentsen, J. Hryniewicz

Komentarze są wyłączone.