PODRÓŻE Z KSIĄŻKĄ

PODRÓŻE Z KSIĄŻKĄ”, taki tytuł nosi projekt czytelniczo –edukacyjny realizowany w bieżącym roku w bibliotece szkolnej. W projekcie uczestniczą klasy: 7gimnazjum i Pdp. Kanwę zajęć stanowi treść książki „Co warto wiedzieć o krajach” oraz szereg książek ze zbiorów biblioteki szkolnej uzupełniających i wzbogacających omawianą tematykę. Uczniowie podczas zajęć poznają ciekawostki geograficzne ,historyczne, tradycję  i kulturę „zwiedzanych”  państw  Źródłem  ciekawych i atrakcyjnych  wrażeń  jest też element poznawania , a nawet degustowania potraw najpopularniejszych w danym regionie świata.

Oczywiście, podróż rozpoczęliśmy od naszej ojczyzny, wirtualnie zwiedzając Kraków ,Warszawę, Malbork oraz  inne ciekawe miejsca w kraju (wszystkie omawiane punkty „naszej wycieczki” skrupulatnie odnajdywaliśmy na mapie  i podziwialiśmy w prezentacji multimedialnej i na stronach książek z biblioteki szkolnej). Wspomnieliśmy też najbardziej popularne legendy związane z naszym krajem, wsłuchaliśmy się w piękno  muzyki Fryderyka Chopina  , a nawet próbowaliśmy opanować podstawowe kroki polskiego  tańca narodowego –poloneza. Uwieńczeniem  zajęć była degustacja góralskich oscypków  i krakowskich preceli.

Drugie zajęcia z cyklu „Podróże z książką” poświęcone były naszemu zachodniemu sąsiadowi czyli Niemcom. Na początku poznaliśmy położenie geograficzne Niemiec  i ponurą historię  Muru Berlińskiego , następnie „zwiedziliśmy „ przepiękną Bawarię  , podziwialiśmy jej krajobrazy ,tradycyjny bawarski strój ludowy oraz taniec „Polkę bawarską (tym razem nie udało się nam jednak powtórzyć jej kroków). Z prezentacji multimedialnej dowiedzieliśmy się że Niemcy to naród bardzo grzeczny, lubiący porządek i punktualność ,szczycący się wieloma osiągnięciami w sporcie i , co szczególnie zainteresowało chłopców, produkcją  cenionych w świecie marek  aut,  będących marzeniem niejednego kierowcy. Okazało się również, że Niemcy to ojczyzna  drzewek bożonarodzeniowych, przepięknych kolęd oraz znanych wszystkim postaci bajkowych: Kopciuszka, Jasia i Małgosi, Tomcia Paluszka, Śpiącej Królewny  i wielu innych,  stworzonych przez braci Jakuba i Wilhelma Grimm .Zajęciom towarzyszyła prezentacja książek tych pisarzy.Spotkanie  zakończyliśmy akcentem kulinarnym – próbowaliśmy niemieckiego wurstu (kiełbasy ) z prawdziwą  bawarską musztardą. Podczas zajęć udało się nam przyswoić kilka podstawowych zwrotów w języku niemieckim, toteż pożegnaliśmy się tradycyjnym    „auf  wiedersehen” , a pani bibliotekarka zaprosiła obecnych  do  kolejnej  „podróży z książką” , co już niebawem.

Organizator zajęć nauczyciel-bibliotekarz – D. Szablewska

Komentarze są wyłączone.