„Nie ma nic lepszego niż język, który jest łącznikiem życia społecznego, kluczem do wiedzy, organem prawdy i rozsądku oraz modlitwy”
Ezop – bajkopisarz grecki żyjący w VI w. p.n.e.
21 lutego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Elblągu obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Organizowane przez świetlicę szkolną, bibliotekę oraz nauczycieli języka polskiego wydarzenie miało na celu nie tylko celebrowanie piękna języka ojczystego, ale także edukację i kształtowanie świadomości językowej uczniów. W tym roku obchody tego wyjątkowego święta zorganizowano we współpracy z zespołem zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego i Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Plakaty promujące piękno języka ojczystego ozdobiły szkolne korytarze, zachęcając społeczność szkolną do refleksji nad jego wartością. Od rana uczniowie brali udział w różnorodnych aktywnościach prowadzonych przez świetlicę szkolną, włączając w to prace plastyczne i zabawy językowe.
W ramach inicjatyw biblioteki szkolnej, uczniowie mieli okazję uczestniczyć w lekcji zatytułowanej „Potyczki z polszczyzną”. Podczas zajęć obejrzeli przygotowany przez studentów Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego film, który przybliżył im historię i znaczenie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego oraz jego cele. Prezentacja, opracowana w programie Genial.ly, dostarczyła ciekawych informacji na temat języka ojczystego, inspirując do dalszej eksploracji i pielęgnowania polszczyzny.
Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak interaktywne zabawy językowe przygotowane w formie gier w programie Kahoot oraz Wordwall. Zadania obejmowały szeroki zakres wiedzy językowej, od znajomości frazeologizmów, archaizmów, ortografii, interpunkcji po wiedzę historyczno-literacką. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności oraz poszerzyć swoją wiedzę w przyjaznej i zabawnej atmosferze.
Gry nie tylko stymulowały logiczne myślenie i zapamiętywanie, ale również rozbudzały zainteresowanie literaturą oraz historią języka polskiego. Pytania dotyczące bohaterów literackich i autorów lektur szkolnych pobudzały do refleksji nad dziedzictwem literackim i kulturowym. Dzięki temu uczniowie nie tylko doskonalili swoje umiejętności językowe, ale także poszerzali swoją wiedzę o polskiej literaturze i historii.
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Elblągu nie tylko przyniosły wiele radości i zabawy, ale także skłoniły uczestników do refleksji nad wartością i pięknem języka ojczystego. Działania te wpisują się w szerszy kontekst edukacji językowej, mając na celu promowanie poprawnej polszczyzny oraz kształtowanie świadomych i wrażliwych użytkowników języka polskiego.
Koordynatorami obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w SOSW nr 1 były: p. Magdalena Janiak, p. Anna Wojtczak, p. Edyta Pardo, p. Natalia Długosz.