Jak mówi legenda początki państwa polskiego sięgają czasów trzech braci Słowian. Przekonali się o tym uczniowie klasy IV c, omawiając tekst M. Grądzkiej „O Lechu, Czechu i Rusie”.
Połączenie obrazków z klasycznym zapisem notatki pozwoliło dzieciom przybliżyć genealogię legendarnego założyciela państwa Polan- Lecha i jego współplemieńców. Dzisiaj czwartoklasiści już wiedzą, że wywodzą się z rodu Lechitów, którym miejsce na założenie osady wskazał orzeł, karmiący swe pisklęta w gnieździe. Scenki rodzajowe odzwierciedlające treść legendy, przedstawione w formie obrazków konturowych, okazały się wizualnym środkiem przekazu aktywnie angażującym sferę poznawczą uczniów.
Za sprawą sketchnotingu łatwiej było dzieciom opowiedzieć z perspektywy bohatera o okolicznościach powstania Gniezna, jako pierwszej stolicy Polski. Dzięki obrazkom myślograficznym czwartoklasiści utrwalili imię księcia, który wędrował po świecie w poszukiwaniu nowej siedziby dla swego ludu. Zapytane o ptaka, którego pojawienie się zostało uznane przez Lecha za dobry znak, z pewnością wskażą orła, na trwałe osadzonego w narodowym godle.
Obrazowe przedstawienie treści za pomocą rysnotek służyło wyjaśnieniu uczniom genezy (etymologii) nazwy – Gniezno, jako grodu pochodzącego od słowa „gniazdo”. Oprócz niewątpliwych wartości patriotycznych, z uwagi na symbole narodowe, dzieci poznały również nazwę pogańskiego boga Słowian – Światowida, który też przysłużył się legendzie, przekazując Lechowi topory do założenia nowej osady. W toku pogadanki tematycznej uczniowie w mig skojarzyli imię pogańskiego bóstwa z nazwą elbląskiego kina „ Światowid”, w którym co miesiąc bywają w ramach uczestnictwa w projekcie „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”.
Prezentacja rodzimej legendy w oparciu o innowację pedagogiczną sprzyjała pogłębianiu tożsamości narodowej wśród młodego pokolenia Polaków. Sketchnoting traktować należy jako wartość dodaną w realizacji treści z zakresu edukacji polonistycznej, historycznej i obywatelskiej.
Innowację pedagogiczną realizują:
Edyta Pardo, Magdalena Janiak, Anna Wojtczak, Magdalena Komorska, Ewa Bida