Parki narodowe i krajobrazowe- czym są, kto w nich mieszka i czemu służą?- realizacja programu „OCALIMY ŚWIAT”

Podejmując problematykę ochrony środowiska naturalnego, nie sposób nie wspomnieć o tym, jaką funkcję pełnią w Polsce wspomniane wyżej parki. Zajęcia temu poświęcone rozpoczęli uczniowie klasy VI a od przypomnienia definicji samej nazwy „park narodowy”. Nieocenionym źródłem wiedzy okazała się encyklopedia internetowa- Wikipedia, według której „ Park narodowy to obszar zachowany w stanie naturalnym lub zbliżonym do naturalnego, objęty ochroną prawną. Tereny objęte parkiem posiadają szczególną wartość naukową, przyrodniczą, krajobrazową lub kulturową”. O tym, ile jest w Polsce parków narodowych przekonali się szóstoklasiści, wpisując odpowiednie cyfry na mapie Polski, adekwatnie do miejsca lokalizacji danego obszaru. Choć nie było to łatwe zadanie, poradziliśmy sobie, bazując na nazwach parków, ściśle korespondujących z ich położeniem geograficznym, bo np. Wielkopolski Park Narodowy to okolice Poznania, Białowieski Park Narodowy to Białowieża, Świętokrzyski Park to Góry Świętokrzyskie itd. Dzisiaj już wiemy, że w Polsce są 23 parki narodowe, które traktować należy jako ostoję przyrody prawnie chronionej.

Kolejnym etapem ekologicznych zmagań było ustalenie, czym jest park krajobrazowy. Otóż, zgodnie z materiałem źródłowym, jest to  „Obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania i popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju”. Więcej uwagi, co zrozumiałe ze względu na patriotyzm lokalny, poświęciliśmy Parkowi Krajobrazowemu Wysoczyzny Elbląskiej, którego częścią jest  wszystkim dobrze znana Bażantarnia. Rodzimy Park Krajobrazowy charakteryzuje się zróżnicowaną rzeźbą terenu. Są tu  płaskie równiny leżące nad Zalewem Wiślanym, głębokie wąwozy wyżłobione strumieniami podobnymi do górskich potoków, deniwelacje- duże różnice w poziomach terenu,  jary i wąwozy porośnięte głównie bukami. Urozmaicony teren zachwyca pięknymi krajobrazami, a Wysoczyzna Elbląska nazywana jest często „Bieszczadami Północy”  i  „Krainą buka”. Na terenie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej występuje około 800 gatunków flory i 173 gatunków fauny, w tym około 150 gatunków ptaków.

Celem zajęć było uświadomienie uczniom, iż na straży świata przyrody stoi prawo, które nakazuje w sposób szczególny o nią dbać, czego potwierdzeniem są istniejące w Polsce, zatwierdzone Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska, parki narodowe i krajobrazowe.

Ekoprogram realizują:

Edyta Pardo, Magdalena Janiak, Anna Wojtczak, Agnieszka Fedak, Magdalena Komorska, Kamila Paczkowska

Komentarze są wyłączone.