Z wizytą do Warmińsko- Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Karola Wojtyły udali się uczniowie klas: V a, VI a, VIII b, VIII c, VIII d, aby aktywnie włączyć się w szkolną kampanię walki z wulgaryzmami pn. „ Stop wulgaryzmom! ”.
Zajęcia „Wizerunek w sieci” okazały się doskonałą formą rozwijania kompetencji cyfrowych i społecznych. Spotkanie rozpoczęto od wyjaśnienia pojęcia „wizerunek”. Rozmawiano o tym, że nie tylko osoby znane, tzw. celebryci kreują swój wizerunek. Uświadomiono uczniom, iż każdy swoim postępowaniem ma wpływ na to, jak postrzegają nas inni. Dotyczy to również zachowań w sieci- tego co udostępniamy, „lubimy”, „hejtujemy”, komentujemy.
Istotnym elementem spotkania było zagadnienie bezpieczeństwa w Internecie. Zgodnie, wspólnie ustaliliśmy, że tak jak obcym ludziom, przypadkowo spotykanym na ulicy, nie mówimy wszystkiego o sobie, podobnie w Internecie musimy zachować czujność i umiar w przekazywaniu treści, by chronić swoją prywatność.
Założone cele zajęć bardzo zaktywizowały uczniów, którzy w ramach dobrze rozumianej autoprezentacji musieli przedstawić się, a respektując zasadę własnego bezpieczeństwa w realu i w sieci, powiedzieć na forum kilka zdań o sobie, nie podając jednocześnie tzw. informacji wrażliwych.
Udział w spotkaniu pod czujnym okiem pracownika W-M Biblioteki Pedagogicznej- Pani Aleksandry przekonał, że uczniowie z rozwagą powinni prezentować informacje na swój temat. Dzisiaj już wiedzą, że udostępniane w Internecie wiadomości o sobie czy innych tworzą ich wizerunek w oczach opinii publicznej.
W toku pogadanki kształcącej uczniowie dowiedli, że rozumieją szanse i zagrożenia związane z korzystaniem z mediów społecznościowych i potrafią krytycznie analizować zachowania innych w Internecie. Cennym walorem wychowawczym spotkania było również uświadomienie uczniom konieczności respektowania na co dzień kultury słowa tak mówionego, jak i pisanego.
A. Latecka, E. Pardo, M. Janiak, M. Kliks, M. Banach