W ramach projektu pn. „Teatr bawi, uczy i rozwija” udaliśmy się tym razem do Bydgoszczy. Wrażenia po obejrzeniu „Małego Księcia” Antoine’a de Saint Exupéry’ego przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Innymi słowy, było nad wyraz ciekawie, nowatorsko, wzruszająco, pouczająco i uroczyście. A wszystko to dzięki wspaniałej grze aktorów Teatru Piasku w Bydgoszczy oraz sztuce, która do łez porusza ludzkie serca. Efekty specjalne, oparte na nowatorskiej metodzie malowania światłem, piaskiem, wodą i farbą dla przedstawienia kolejnych scen teatralnych, dopełniły swego. Uczniowie oglądali sztukę z zapartym tchem, a słowa wieńczące całodniową wycieczkę pełną różnorakich atrakcji: „ Jesteśmy zmęczeni, ale było warto” są najlepszym tego potwierdzeniem.
„Mały Książę” to fascynująca i poruszająca opowieść, która, jak za sprawą czarodziejskiej różdżki, przeniosła nas w fantastyczny świat pełen oryginalnych, żywo oddziałujących na nasze zmysły, efektów wizualnych, akustycznych oraz tych bezpośrednio i trwale chwytających za serce. Główny bohater wyrusza w podróż po planetach w poszukiwaniu przyjaciela. Spektakl uświadamia, jak ciężko jest znaleźć prawdziwego przyjaciela od serca – w czasach nie tylko współczesnych autorowi książki, ale i obecnie. Tymczasem, dowiadujemy się, że prawdziwie bratnia dusza to wielkie szczęście i dar niebywały.
Przedstawienie teatralne wprowadza nas w baśniową rzeczywistość, w której wszystko jest możliwe. Mały Książę podróżując po planetach spotyka różne postaci, z którymi przeprowadza krótką rozmowę. Ten świadomy zamysł autora ukazuje, jak dużo dobra i miłości, wzajemnej tolerancji i akceptacji nie za coś, ale pomimo wszystko, jest potrzebne i nieocenione dla pełni życia. Przedstawienie uczy właściwych postaw. Nasi podopieczni z zapałem relacjonowali, że każdy z bohaterów był szczery, autentyczny, otwarty na potrzeby drugiego człowieka. Poznając Małego Księcia akceptują go takim, jakim jest, a w zamian oczekują tylko tego samego. Być może, dla tej właśnie złotej myśli: „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.” zarówno książka, jak i sztuka teatralna mają tak wielu czytelników oraz widzów w kraju i na świecie.
Spektakl okazał się bogatym źródłem niezapomnianych wrażeń kulturalnych, estetycznych i moralno-etycznych. A wszystko to w konfrontacji z „Małym Księciem”- z żywym teatrem tu i teraz.
Opiekunowie: Anna Góralska, Małgorzata Kliks, Aneta Latecka, Edyta Pardo