Nie bez kozery Wisława Szymborska przekonuje, że „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Aby tradycji uczynić zadość, dnia 29 września uczniowie Szkoły Podstawowej naszego Ośrodka, klasy: IIb, IIc, IVa, IVb, Va, VIb, VIc, VIIb, VIId obchodzili Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką ustanowiono Joannę Porazińską, znaną pisarkę książek dla dzieci. Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, promowanie głośnego czytania dzieciom oraz nabywanie przyjemności z czytania jako obcowania z książką tu i teraz. Sesje czytelnicze, w których w rolę czytających z powodzeniem wcielają się osoby z otoczenia ucznia, np. panie: pielęgniarka, woźna czy kucharka, sprzyjają kształtowaniu postaw czynnego uczestnictwa w kulturze za sprawą książki. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że książka to nie jedynie źródło wiedzy, a przyjaciel-„ ratunek- pomocna dłoń” na lepsze i gorsze dni. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, ale doskonała metoda rozwijania wyobraźni, empatii, dojrzałości społeczno-emocjonalnej czy bogacenia słownictwa.
W ramach akcji uczniowie ww. klas wysłuchali fragmentów książek czytanych przez swych kolegów oraz pracowników Ośrodka. Wykonali zakładki do książek na lekcjach techniki oraz uczestniczyli w pogadance o zaletach czytania. Rozmowy kierowane z motywem przewodnim skoncentrowanym wokół tematu „książka” sprzyjały głębszemu poznaniu zamiłowań czytelniczych i preferowanych form przekazu treści za sprawą poezji, beletrystyki, czy tak popularnej ostatnio literatury- fantasy. Ten dzień stał się doskonałą okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a co najważniejsze przekonał, że po książkę warto sięgać na co dzień, a nie jedynie i nie wyłącznie od święta.
Organizatorzy: E. Deja, M. Janiak, M. Kliks, M. Komorska, E. Pardo, A. Wojtczak, M. Zalewska